Slēpošana

Slēpošana ir viens no populārākajiem ziemas sporta veidiem, kur cilvēks slīd pa ledu vai sniegu ar diviem koka gabaliem, un izmantojot divas nūjas, ar kurām atsperties. Slēpošanas aizsākumi ir meklējami jau 600 gadus pirms mūsu ēras Ķīnas apkārtnē, bet pirmie modernie vēsturiskie fakti par slēpju izmantošanu ir nākuši no Norvēģijas, kur jau vismaz 500 gadus tiek izmantotas dažāda veida slēpes. Līdz pat 19. gadsimtam tika izmantotas asimetriskas slēpes kur viena bija garāka, bet otra īsāka un tika slīdēts uz garās lēpes bet ar īso notika atspēriens. Šī garā slēpe tika ieziesta ar dzīvnieku taukiem, lai labāk slīdētu, bet īsā slēpe nereti tika apdarināta ar dzīvnieka ādu, lai neslīdētu un varētu vieglāk atsperties. Un sākumā arī tika izmantots viens koks, jeb nūja, kas palīdzēja atsperties, nevis divas, kā tas ir moderni šobrīd.

Galvenie slēpju stili ir Nordic un Apine, kur Nordik stila slēpes ir priekš lekšanas un priekš tālās slēpošanas un šeit slēpe pie zābaka tiek piestiprināta tikai pie pirkstgaliem, lai varētu viegli nokrīt, ka samežģīs kāja, bet Alpine stilā slēpe piestiprinās pie visas pēdas un to nav iespējams tik viegli noņemt, un tāpēc arī šis slēpošanas veids tiek izmantot tika tur, kur ir slēpošanas kalni ar pacēlājiem, kur nav nepieciešams bieži kāpt nost no šīm slēpēm.

Slēpošana ir gan kā brīvā laika pavadīšanas veids, gan kā sporta disciplīna un arī vienkārši veids, kā atpūsties brīvajā laikā. Slēpošanas sporta disciplīnas ietver sevī lēkšanu ar slēpēm, distanču slēpošana, biatlons un nordic distanču slēpošana. Slēpošana ziemas olimpiskajās spēlēs un ziemā ir tas pats, kas skriešana vasarā un parasti piesaista daudzu cilvēku uzmanību. Slēpot vienkārši priekam vai izklaidei var ar distanču slēpēm vai arī ar kalna slēpēm, un viss ir atkarīgs no tā, kas tev labāk patīk un kuru no šiem slēpošanas veidiem tu māki vai nemāki.

Lai varētu slēpot tev būs vajadzīgas gan slēpes, gan zābaki un savienojumi, gan arī nūjas un protams arī slēpošanas tērps un ķivere, kas pasargās tevi no galvas savainojumiem. Šī inventāra cenas ir ļoti dažādas un vienkāršai slēpošanai pietiks tikai ar lēto aprīkojumu, bet sportistiem noteikti vajadzēs nopietnu aprīkojumu, kas var izmaksāt vairākus simtus Eiro. Slēpju kopšana arī ir ļoti svarīga, jo bez tās visticamāk, ka slēpes neslīdēs tik labi, kā vajadzētu un tāpēc gan to pareiza uzglabāšana gan ieziešana ar vasku pirms katras slēpošanas ir svarīga.

Slēpošanā savainoties ir grūti, tomēr tādās disciplīnās, kā kalnu slēpošana un lēkšanā ir jābūt uzmanīgam un tajās noteikti nepieciešama ķivere, bet dodoties distanču slēpošanā pa mežu visticamāk var iztikt bez ķiveres, jo parasti sniegs ir mīksts un nav tik bīstams, kā ledus.