Bobslejs

Bobslejs ir ziemas komandu sporta veids, kurā divi vai četri cilvēki ar bobu, jeb bobsleju traucas lejā pa bobsleja ledus trasi ar ātrumiem, kas sasniedz pat 150 kilometrus stundā. Šie bobi sver no 340 kilogramiem kopā ar komandu līdz pat 630 kilogramiem četrinieku komandām un izmēri ir no 2.7 metriem līdz pat 3.8 metriem. Modernās bobsleja trases, kurās sportisti sacenšas ir sākot no 1200 metriem līdz pat 1300 metriem garas un tajās ir jābūt vismaz 15 dažādam līkumiem, kuri tad sportistiem ir jāizbrauc pēc iespējas precīzāk lai nezaudētu dārgās mikrosekundes. Bobslejā kopējais laiks visos braucienos tiek summēts un tā beigu beigās kurai komandai ir vismazākais laiks tad tā arī uzvar.

Bobsleja vēsture aizsākās jau ar vienkāršām kamaniņām, bez sāniem un bez nopietnas aizsardzības, kas parādījās jau 18. gadsimtā . Lai gan kamaniņu braukšana no kalna ir pazīstama ikvienam bērtam un tā tas ir bijis simtiem gadu pagātnē, tomēr modernā sporta veida, bobsleja, parādīšanās ir daudz nesenāka un aptuveni ap 1900 gadu kāds Šveices viesnīcu īpašnieks, lai piesaistītu apmeklētājus savām viesnīcām izveidoja sporta veidu, kur 4 vīri sēž uz ragaviņām kas ir savienotas ar dēli un kurām priekšā ir pievienots stūrēšanas mehānisms. Tas šādi arī aizsākās bobslejs un no šādiem neciliem sākumiem tas ir izaudzis par vienu no skatītākajiem un visaizraujošākajiem sporta veidiem, kur mēs, Latvieši arī mākam labi sacensties un bieži vien pat uzvarēt.

Paši ātrākie bobsleja kamaniņu braucēji nereti sasniedz pat 150 kilometru stundā ātrumu, bet ātruma rekords tiek lēsts, ka esot pat 200 kilometri stundā, lai gan oficiālu datu par šādu ātruma rekordu nav. Bobsleja trases pamatā tiek veidota no cementa un pēc tam pārklātas ar speciāliem materiāliem, kas savukārt sasaldē ledu, lai kamanas varētu traukties pa šo trasi ar šiem galvu reibinošajiem ātrumiem. Dažos līkumos bobsleja komanda var sasniegt pat 5G spēku kas viņus spiež pie zemes un paši slavenākie līkumi ir pat 180 grādu lielum!

Mēs, Latvieši, noteikti ļoti labi pazīstam šo sporta veidu, jo mūsu komandas sacenšas gan četriniekos gan divniekos, bet parasti tieši četrinieku sacensībās mums izdodas uzkāpt uz goda piedastāla un nereti pat uzvarēt. Un pēdējās olimpiskajās spēlēs četrinieku distancē Latvijas ekipāža ieguva sudraba medaļu. Latvijas bobsleja tradīcijas aizsākās jau PSRS laikos un 1983. gadā mūsu bobslejists Zintis Ekmanis ar savu stūmēju izcīnīja 3. pozīciju olimpiskajās spēlēs. Bet kopš tā laika šajā sporta veidā neskaitāmas medaļas ir izcīnījuši tādi sportisti, kā Jānis Ķipurs, Sandis Prūsis un Jānis Miņins. Un mums arī aug ļoti spēcīga jaunā paaudze, kas nākotnes čempionātos noteikti varēs sacensties ar pasaules labākajiem bobslejistiem!